Lenovo Legion Pro 7 2023 82WQ007TIN Gaming Laptop comes with price of Rs. 419890. The screen size of this Lenovo laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Legion Pro 7 2023 82WQ007TIN Gaming Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i9 processor with NVIDIA Geforce RTX 4080 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 419890.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce RTX 4080 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 274990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 419890/- |
This laptop is meant for Gaming,Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 4 cell 27000 mAH battery and 330W Tiny GaN 30% PCC 3pin - India. This laptop weighs 2.8 kg. This model comes with 1 year warranty.
Lenovo Legion Pro 7 2023 82WQ007TIN Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. This laptop comes with resolution of 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has HDR 400, 100% sRGB, 500 Nits, Dolby Vision.
This Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i9 processor which is clocked at and has 36 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA Geforce RTX 4080 GPU and 12 GB dedicated memory for graphics.





Lenovo Legion Pro 7 2023 82WQ007TIN Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6E 11AX (2x2) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 4 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of Lenovo Legion Pro 7 2023 82WQ007TIN Gaming Laptop?
A. It comes with display size of 16 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo Legion Pro 7 2023 82WQ007TIN Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i9 13th Gen processor.
Q. What is display density of Lenovo Legion Pro 7 2023 82WQ007TIN Gaming Laptop?
A. This laptop comes with ~ 189 PPI.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM Lenovo Legion Pro 7 2023 82WQ007TIN Gaming Laptop has?
A. It comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.8 kg.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by NVIDIA Geforce RTX 4080 GPU.
| Name | Lenovo Legion Pro 7 2023 82WQ007TIN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI |
| Processor | Intel Core i9,24 Cores (8P + 16E), 32 Threads,36 MB Cache,12 GB, NVIDIA Geforce RTX 4080 |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,4 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,99.9 Wh mWh 4 Cell Battery |