Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook comes with price of Rs. 88999. The screen size of this Lenovo laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 5th Gen Intel Core M 5th Gen M-5Y71 processor with Intel HD Graphics 5300 Graphics Card. Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptop.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core M 5th Gen M-5Y71 |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 5300 |
Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This laptop is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It has 4 cell battery and 40 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 330 x 229 x 12.7 mm (height x width x thickness) and weighs 1.2 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with QWXGA. The laptop has a screen size of 13.3 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 227 PPI (Pixels per inch).
Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook is powered by 5th Gen Intel Core M 5th Gen M-5Y71 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook comes with Intel HD Graphics 5300 GPU.



This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel 802.11 A/C 2?2 Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook?
A. Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook is powered by Intel Core M 5th Gen M-5Y71 5th Gen processor.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook comes with display size of 13.3 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 330 x 229 x 12.7 mm.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook comes with DDR3 8 GB RAM.
Q. Does Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What kind of display Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook has?
A. It comes with QWXGA display.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook?
A. Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
| Name | Lenovo Ideapad Yoga 3 Pro Ultrabook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,2560 x 1600 pixels,~ 227 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core M 5th Gen,4 MB Cache,Intel HD Graphics 5300 |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,2x 1.5W JBL stereo speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |