Lenovo IdeaPad Slim 5 83DC0094IN Laptop comes with price of Rs. 88990. The screen size of this Lenovo laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 with Intel Arc Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 88990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 88990/- |
It is meant for Everyday Use,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). It has 3 cell 15405.405405 mAH battery and 65W USB-C. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 100%sRGB, 300 nits, Low Blue Light.
It is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, It comes with Intel Arc Graphics GPU.




It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E 2x2 AX Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 83DC0094IN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 57 Wh.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad Slim 5 83DC0094IN Laptop has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 83DC0094IN Laptop comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad Slim 5 83DC0094IN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 83DC0094IN Laptop comes with Intel Arc Graphics GPU.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad Slim 5 83DC0094IN Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 5 83DC0094IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 (64-bit).
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 5 83DC0094IN Laptop?
A. The processor in Lenovo IdeaPad Slim 5 83DC0094IN Laptop is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 1.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 5 83DC0094IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2 x 2W,Inbuilt Microphone,57 Wh mWh 3 Cell Battery |