Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S0IN Laptop comes with price of Rs. 69990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 13th Gen Intel Core i5 with Integrated Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 69990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics |
This model is currently available in stores like Flipkart and Amazon to purchase, with best price being Rs.69990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 69990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 78000/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). The laptop weighs 1.62 kg and measures 359.3 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits.
The processor in this laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, It comes with Integrated Intel UHD Graphics GPU.





It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 2x2 AX Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.69990.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by Integrated Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What are dimensions of Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S0IN Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S0IN Laptop has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S0IN Laptop comes with LPDDR5 16 GB RAM.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 83K100S0IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-In Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |