Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 82K1004FIN Laptop comes with price of Rs. 94990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 11th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce GTX 3050 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 94990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 3050 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 94990/- |
It is meant for Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This laptop weighs 2.25 kg and measures 360 x 252 x 24 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with IPS . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 82K1004FIN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 120 Hz Refresh Rate, 250nits Anti-glare, 45% NTSC, DC dimmer.
It is powered by 11th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce GTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 100/1000 Gigabit Ethernet LAN Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 82K1004FIN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 82K1004FIN Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with IPS display.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce GTX 3050 GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 82K1004FIN Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.25 kg.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 82K1004FIN Laptop are 360 x 252 x 24 mm.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 82K1004FIN Laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 82K1004FIN Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce GTX 3050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone |