Acer Aspire 3 A324-45 Laptop comes with price of Rs. 37281. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Celeron with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 17.7 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 37281.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Acer Aspire 3 A324-45 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 20390/- |
| Amazon | 95 | Rs. 31990/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 2 cell battery. It weighs 1.3 kg and measures 357.4 x 228 x 17.7 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with HD. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
The processor in Acer Aspire 3 A324-45 Laptop is Intel Celeron Along with this, Acer Aspire 3 A324-45 Laptop has Intel Integrated UHD GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are 5 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Acer Aspire 3 A324-45 Laptop?
A. Acer Aspire 3 A324-45 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with HD display.
Q. Does Acer Aspire 3 A324-45 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display density of Acer Aspire 3 A324-45 Laptop?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. How much RAM Acer Aspire 3 A324-45 Laptop has?
A. This laptop comes with LPDDR4X 8 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 357.4 x 228 x 17.7 mm.
Q. Which processor powers Acer Aspire 3 A324-45 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Celeron.
| Name | Acer Aspire 3 A324-45 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB LPDDR4X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |