Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with price of Rs. 40900. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. Lenovo Ideapad 320E Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i5 (7th Gen) processor with NVIDIA GeForce 920M Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 2 GB GPU Memory which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 40900.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 (7th Gen) |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 920M |
Lenovo Ideapad 320E Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 40900/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This laptop comes with DOS (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 378 x 260 x 23 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in Lenovo Ideapad 320E Laptop is 7th Gen Intel Core i5 (7th Gen) which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with NVIDIA GeForce 920M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.



1 TB worth of HDD space is available in Lenovo Ideapad 320E Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in Lenovo Ideapad 320E Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. Lenovo Ideapad 320E Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of Lenovo Ideapad 320E Laptop?
A. The dimensions of Lenovo Ideapad 320E Laptop are 378 x 260 x 23 mm.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What is the weight of Lenovo Ideapad 320E Laptop?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. Does Lenovo Ideapad 320E Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with LED display.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo Ideapad 320E Laptop has DOS (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 320E Laptop?
A. The processor in Lenovo Ideapad 320E Laptop is Intel Core i5 (7th Gen) 7th Gen.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 1 TB HDD.
| Name | Lenovo Ideapad 320E Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i5 (7th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce 920M |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |