Lenovo IdeaPad 320 Laptop comes with price of Rs. 37888. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo IdeaPad 320 Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3-7130U processor with Intel HD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 37888.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3-7130U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 48800/- |
The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). This laptop comes with 2 cell battery. It weighs 2.2 kg.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Lenovo IdeaPad 320 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Diagonal FHD IPS WVA WLED-Backlit Display.
The processor in this model is 7th Gen Intel Core i3-7130U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 320 Laptop has Intel HD 620 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad 320 Laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of Lenovo IdeaPad 320 Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 320 Laptop comes with LED display.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel HD 620 GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 320 Laptop?
A. The processor in Lenovo IdeaPad 320 Laptop is Intel Core i3-7130U 7th Gen.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo IdeaPad 320 Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad 320 Laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 4 GB RAM.
| Name | Lenovo IdeaPad 320 Laptop |
| General | OS: Windows 10 |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |