Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01E7IN Laptop comes with price of Rs. 33779. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated Graphics Card. Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01E7IN Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 33779.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 33779/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 34990/- |
The utility of this model is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 362 x 253 x 19 mm (height x width x thickness) and weighs 1.7 kg. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01E7IN Laptop has Intel Integrated GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this model. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01E7IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01E7IN Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 10th Gen processor.
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01E7IN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.7 kg.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01E7IN Laptop?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01E7IN Laptop are 362 x 253 x 19 mm.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01E7IN Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel Integrated GPU.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01E7IN Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |