Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop comes with price of Rs. 47500. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 12th Gen Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 47500.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 34799/- |
| Amazon | 95 | Rs. 47500/- |
It is meant for Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop weighs 1.43 kg and measures 324.2 x 215.7 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i3 processor Along with this, Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display size of Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 12th Gen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 324.2 x 215.7 x 19.9 mm.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00G5IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |