Lenovo Ideapad 130 81H700CEIN Laptop comes with price of Rs. 32990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 7th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated HD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 32990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 620 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 32990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 34990/- |
This model is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It weighs 2.1 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit Display.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated HD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo Ideapad 130 81H700CEIN Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.1 kg.
Q. What kind of display this model has?
A. Lenovo Ideapad 130 81H700CEIN Laptop comes with LED display.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad 130 81H700CEIN Laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 130 81H700CEIN Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 7th Gen processor.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Does Lenovo Ideapad 130 81H700CEIN Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
| Name | Lenovo Ideapad 130 81H700CEIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,3 MB Cache,Intel Integrated HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |