Lenovo G50-30 Laptop comes with price of Rs. 26500. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Pentium N3640 with Intel HD Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size, 500 GB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium N3640 |
| Graphics Card | Intel HD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
It is meant for Everyday Use. This model has Windows 8.1 (64-bit) installed. This model has 4 cell battery. This laptop weighs 2.5 kg and measures 383.7 x 264 x 24.8 mm (height x width x thickness).
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has HD TN GL Flat Display.
This Laptop is powered by Intel Pentium N3640 processor which is clocked at . Along with this, Lenovo G50-30 Laptop comes with Intel HD GPU.
There is 500 GB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.5 kg.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 383.7 x 264 x 24.8 mm.
Q. Which processor powers Lenovo G50-30 Laptop?
A. It is powered by Intel Pentium N3640 processor.
Q. What is display resolution of Lenovo G50-30 Laptop?
A. Lenovo G50-30 Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 8.1 (64-bit).
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo G50-30 Laptop comes with LED display.
Q. What is display density of Lenovo G50-30 Laptop?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo G50-30 Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | Lenovo G50-30 Laptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Pentium N3640,Quad Core,Intel HD |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,VGA,Multi Card Reader |
| Input | 2 x Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |