Lemon B589 comes with price of Rs. 1525. This model has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This model has 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This mobile weighs 99 g and measures 52 x 122 x 13.8 mm (height x width x thickness).
Lemon B589 comes with Color TFT Screen and display resolution of . The phone has a screen size of 2.4 in.
There is 1.3 MP Rear Camera in Lemon B589.



Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of Lemon B589 are 52 x 122 x 13.8 mm.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 99 g.
Q. What is display size of this mobile?
A. This mobile has display size of 2.4 in.
| Name | Lemon B589 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player |