Lemon released its Lemon B519 on February, 2013. This model comes at a price of Rs. 1639.
✓ The highlight of this model is 12.5 mm Thickness which is great in this price range.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
Lemon released its Lemon B519 on February, 2013. This model is currently out of stock but might be availaible in the near future.
It comes with 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This Phone weighs 91 g and measures 55 x 123.8 x 12.5 mm (height x width x thickness).
It comes with Color TFT Screen with resolution of . The phone has a screen size of 2.4 in.
Among other things it has Bluetooth & Hotspot.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 91 g.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What are dimensions of Lemon B519?
A. The dimensions of this mobile are 55 x 123.8 x 12.5 mm.
Q. What is display size of Lemon B519?
A. Lemon B519 comes with display size of 2.4 in.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile comes with 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. When was Lemon B519 launched?
A. On February, 2013, Lemon B519 was launched.
| Name | Lemon B519 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches |
| Camera | Video Recording |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |