The Lava Spark i7 from Lava was launched on November, 2016. This model comes at a price of Rs. 2299. It has only 1.3 MP Rear Camera with LED flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 2299.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Battery | 1200 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
The Lava Spark i7 from Lava was launched on November, 2016. This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1449/- |
| Amazon | 95 | Rs. 2299/- |
It comes with 1200 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This model measures 56.8 x 130 x 10.7 mm (height x width x thickness).
It comes with Color TFT Screen and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
There is 1.3 MP Rear Camera in Lava Spark i7 with LED Flash.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Lava Spark i7 has aspect ratio of 4:3.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this model are 56.8 x 130 x 10.7 mm.
Q. What is display size of this model?
A. This phone comes with display size of 2.8 in.
Q. What is the battery size of Lava Spark i7?
A. This mobile comes with 1200 mAh Li-ion Battery.
Q. When was Lava Spark i7 launched?
A. On November, 2016, Lava Spark i7 was launched.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | Lava Spark i7 |
| General | Dual Sim,1200 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,Flash |
| Technical | Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack |