On December 09, 2025, Lava launched Lava Play Max. The Cost of this model is Rs. 14999. The processor in Lava Play Max is Mediatek 7300. This phone has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Lava Play Max comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. This mobile has 50 MP Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 2.5 GHz CPU Speed which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 14999. This mobile is also available in 8GB RAM + 128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.72 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP |
On December 09, 2025, Lava launched Lava Play Max. This model is currently available in stores like Amazon and Flipkart to purchase, with best price of Rs.14999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 14999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 15799/- |
This phone features Android 15. This phone comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 77.4 x 166.6 x 8.4 mm (height x width x thickness) and weighs 193 g.
It comes with Color LCD Screen with resolution of 1080 x 1920 pixels. The phone has a screen size of 6.72 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 328 PPI (Pixels per inch).
This phone has 50 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Night mode, AI, HDR, Portrait, Beauty, Panorama, Slow Motion, Document, Time Lapse, Filters, 50MP, Pro-Mode, AR Sticker, QR Code, Google Lens, Dual View Video.



Lava Play Max is powered by 2.5 GHz Octa Core Mediatek 7300 processor. There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display size of Lava Play Max?
A. This mobile has display size of 6.72 in.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of Lava Play Max?
A. This model comes with aspect ratio of 16:9.
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 1080 x 1920 pixels.
Q. Which processor powers Lava Play Max?
A. It is powered by Mediatek 7300 processor.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, Lava Play Max has best price of Rs.14999.
Q. What is usb type of Lava Play Max?
A. Lava Play Max comes with USB-C.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model has 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Lava Play Max are 77.4 x 166.6 x 8.4 mm.
| Name | Lava Play Max |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.72 inches,1080 x 1920 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7300 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |