On May, 2016, Karbonn launched Karbonn Quattro L45 IPS. This phone comes at a price of Rs. 3699. and it has 1 GB RAM with 8 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 5.1. This mobile has 5 MP Rear Camera with LED flash along with 2 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 9.3 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 3699.
| Feature | Value |
| RAM | 1 GB |
|---|---|
| Display | 4.5 in |
| Internal Memory | 8 GB |
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 5 MP |
On May, 2016, Karbonn launched Karbonn Quattro L45 IPS. Karbonn Quattro L45 IPS is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 4499/- |
| Amazon | 95 | Rs. 5102/- |
It comes with Android 5.1. This phone has 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 118 g and measures 66.9 x 136.5 x 9.3 mm (height x width x thickness).
Karbonn Quattro L45 IPS comes with Color IPS Screen with resolution of 480 x 854 pixels. The phone has a screen size of 4.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 218 PPI (Pixels per inch).
It has 5 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 2 MP Front Camera but without Flash.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 1 GB RAM. The phone comes with 8 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This phone has Android 5.1.
Q. What is display size of Karbonn Quattro L45 IPS?
A. This model has display size of 4.5 in.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. No, This model doesn't have fingerprint sensor.
Q. What is the weight of Karbonn Quattro L45 IPS?
A. This mobile weighs 118 g.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 16:9.
Q. When was Karbonn Quattro L45 IPS launched?
A. On May, 2016, Karbonn Quattro L45 IPS was launched.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is usb type of this model?
A. This phone features microUSB.
Q. What are dimensions of Karbonn Quattro L45 IPS?
A. The dimensions of this model are 66.9 x 136.5 x 9.3 mm.
| Name | Karbonn Quattro L45 IPS |
| General | Dual Sim,Android v5.1 (Lollipop),1800 mAh Battery |
| Display | Touch,4.5 inches,480 x 854 pixels |
| Camera | 5 MP Camera,Auto Focus,Flash,2 MP Front Camera |
| Technical | 1 GHz, Quad Core Processor,1 GB RAM,8 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | FM Radio,3.5mm Headphone Jack |