Karbonn K88 comes with price of Rs. 999. This mobile has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 999.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1349/- |
This mobile comes with 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 53 x 124 x 10.8 mm (height x width x thickness) and weighs 89 g.
It comes with Color TFT Screen and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 1.3 MP Rear Camera.



Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone has 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 2.4 in.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What are dimensions of Karbonn K88?
A. The dimensions of Karbonn K88 are 53 x 124 x 10.8 mm.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 4:3.
Q. What is the weight of Karbonn K88?
A. This phone weighs 89 g.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
| Name | Karbonn K88 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,FM Radio |