Karbonn K2 comes with price of Rs. 749. This model has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
| Feature | Value |
| Display | 2.2 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future.
This model comes with 1800 mAh Removable . This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. The phone measures 47.9 x 116 x 15.4 mm (height x width x thickness).
It comes with Color TFT Screen (256K colors Colors) with resolution of 176 x 220 pixels. The phone has a screen size of 2.2 in. It has display density of ~ 128 PPI (Pixels per inch).
This model has 1.3 MP Rear Camera.
Among other things it has Bluetooth & Hotspot.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this mobile are 47.9 x 116 x 15.4 mm.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Karbonn K2 comes with aspect ratio of 5:4.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 2.2 in.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 176 x 220 pixels.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone has 1800 mAh.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | Karbonn K2 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.2 inches,176 x 220 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,Video Recording |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio with Recording,Torch,3.5mm Headphone Jack |