Jmax Ocean comes with price of Rs. 1399. . This model has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This model has only 1 MP Rear Camera with flash.
✓ The highlight of this model is 2.8 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 1399.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 2.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 3000 mAh |
| Camera | 1 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1399/- |
| Amazon | 95 | Rs. 2199/- |
It has 3000 mAh Removable . This phone has Dual Sim with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
Jmax Ocean comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 206 PPI (Pixels per inch).
There is 1 MP Rear Camera in Jmax Ocean with Flash.



There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this model?
A. Jmax Ocean comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. What is display size of Jmax Ocean?
A. It has display size of 2.8 in.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model has 3000 mAh.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 3:2.
| Name | Jmax Ocean |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,3000 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 1 MP Camera,Flash |
| Technical | 225 MHz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid) |
| Extra | Torch,3.5mm Headphone Jack |