Jmax Deluxe J20 comes with price of Rs. 660. and it has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This phone runs on Symbian . This mobile has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 3000 mAh Battery which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 660.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 3000 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 660/- |
It features Symbian. This mobile has 3000 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 250 PPI (Pixels per inch).
It has 1.3 MP Rear Camera.




If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. No, This model doesn't have fast charging.
Q. What is display size of Jmax Deluxe J20?
A. This mobile has display size of 1.8 in.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Jmax Deluxe J20 comes with aspect ratio of 3:2.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. No, This phone doesn't have fingerprint sensor.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Jmax Deluxe J20 comes with Symbian.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 3000 mAh Li-ion Battery.
| Name | Jmax Deluxe J20 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Symbian,3000 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,Video Recording |
| Technical | Helio Chipset,1.2 MHz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio |