Jivi JV X2190 comes with price of Rs. 999. It has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 999.
| Feature | Value |
| Display | 2.6 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 999/- |
It comes with 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with Color TFT Screen and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.6 in. It has display density of ~ 154 PPI (Pixels per inch).
There is 1.3 MP Rear Camera in Jivi JV X2190.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 2.6 in.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This model comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone has 1800 mAh Li-ion Battery.
| Name | Jivi JV X2190 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.6 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio |