On February 16, 2023, iQOO launched iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB). The Cost of this phone is Rs. 38990. The processor in this phone is Mediatek 8200. This model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 13. This phone has 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 38990. This phone is also available in 8GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple |
On February 16, 2023, iQOO launched iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB). iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB) is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.38990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 38990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 27999/- |
This phone comes with Android 13. This phone comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.9 x 164.81 x 8.58 mm (height x width x thickness) and weighs 193 g.
iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB) comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 388 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has HDR10+, 1300 nits (peak).
This phone has 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Portrait, Night, Video, Micro Movie, 64MP, Slow Motion, Time Lapse, Pro, Documents, Panorama, Sports, Dual-View Video.




iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB) is powered by 3.1 GHz Octa Core Mediatek 8200 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB)?
A. It has USB-C.
Q. When was iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB) launched?
A. The iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB) was launched on February 16, 2023.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this phone are 76.9 x 164.81 x 8.58 mm.
Q. Does iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB) has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB) has screen to body ratio of ~ 87.6%.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.38990.
Q. What is display size of this phone?
A. iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB) has display size of 6.78 in.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has In Display fingerprint sensor.
Q. Which processor powers iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB)?
A. The processor in this mobile is Mediatek 8200.
| Name | iQOO Neo 7 (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v13,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8200 Chipset,3.1 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |