On January 10, 2023, iQOO launched iQOO 11 5G. The Cost of this mobile is Rs. 44999. The processor in iQOO 11 5G is Qualcomm 8 Gen2. This phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 13. It has 50 MP + 13 MP + 8 MP Triple Rear Camera with Dual LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 44999. This mobile is also available in 12GB+256GB and 16GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 13 MP + 8 MP Triple |
On January 10, 2023, iQOO launched iQOO 11 5G. This phone is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.44999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 44999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 54990/- |
This phone has Android 13. This model comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano SIM). The dimensions of the phone are 77.1 x 164.9 x 8.4 mm (height x width x thickness) and weighs 205 g.
This phone comes with display resolution of 1440 x 3200 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 518 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has HDR10+, P3 Color Gamut.
This phone has 50 MP + 13 MP + 8 MP Triple Rear Camera with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Sports, Night, Portrait, Photo, Video, 50MP, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Pro, Supermoon, Ultra HD Document, Long-Exposure Mode, Dual-View Video.





iQOO 11 5G is powered by 3.2 GHz Octa Core Qualcomm 8 Gen2 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 77.1 x 164.9 x 8.4 mm.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This mobile comes with Android 13.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 205 g.
Q. Which processor powers iQOO 11 5G?
A. It is powered by Qualcomm 8 Gen2 processor.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is aspect ratio of iQOO 11 5G?
A. It has aspect ratio of 19.8:9.
Q. What is usb type of iQOO 11 5G?
A. It has USB-C.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. When was iQOO 11 5G launched?
A. The iQOO 11 5G was launched on January 10, 2023.
| Name | iQOO 11 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v13,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1440 x 3200 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass Victus,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 13 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,8K UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Gen2 Chipset,3.2 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |