Intex Turbo 2400 comes with price of Rs. 1279. and this phone has 56 MB RAM with 56 MB Internal Memory. It has only 0.03 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1279.
| Feature | Value |
| RAM | 56 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 56 MB |
| Battery | 2400 mAh |
| Camera | 0.03 MP |
Intex Turbo 2400 is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1279/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1640/- |
This phone has 2400 mAh Removable . This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
Intex Turbo 2400 comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 240 PPI (Pixels per inch).
This phone has 0.03 MP Rear Camera.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 56 MB RAM. The phone comes with 56 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 2.4 in.
Q. Does Intex Turbo 2400 has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of Intex Turbo 2400?
A. Intex Turbo 2400 comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. What is aspect ratio of Intex Turbo 2400?
A. This phone has aspect ratio of 3:2.
Q. What is the battery size of Intex Turbo 2400?
A. This model has 2400 mAh.
| Name | Intex Turbo 2400 |
| General | Dual Sim,2400 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 0.03 MP Camera |
| Technical | 56 MB RAM,56 MB Inbuilt Memory |