Intex Hero comes with price of Rs. 1280. This mobile has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1280.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1280/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1350/- |
This mobile comes with 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 97 g and measures 51 x 121.5 x 14.3 mm (height x width x thickness).
It comes with Color TFT Screen (256K colors Colors) and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 1.3 MP Rear Camera in Intex Hero.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This phone comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Intex Hero are 51 x 121.5 x 14.3 mm.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of Intex Hero?
A. This mobile comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 97 g.
Q. What is display size of Intex Hero?
A. Intex Hero has display size of 2.4 in.
| Name | Intex Hero |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch |