iKall Z2 comes with price of Rs. 5099. . This model has 4 GB RAM with 32 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 8.1. This mobile has 8 MP Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 4 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, it also has 6.26 inches Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 5099.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.26 in |
| Internal Memory | 32 GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Camera | 8 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 5099/- |
| Croma | 80 | Rs. 5699/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 6099/- |
It has Android 8.1. This model has 4000 mAh Removable . This model has Dual Sim (Normal SIM) and there are dedicated slots for each SIM. It weighs 300 g.
This model comes with display resolution of 480 x 1014 pixels. The phone has a screen size of 6.26 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 179 PPI (Pixels per inch).
There is 8 MP Rear Camera in iKall Z2 with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Low light sensor, Continuous shots.




There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 6.26 in.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 4000 mAh.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does iKall Z2 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 300 g.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This phone comes with display resolution of 480 x 1014 pixels.
Q. What is usb type of this model?
A. This phone has microUSB.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It has aspect ratio of 19:9.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This mobile comes with Android 8.1.
| Name | iKall Z2 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v8.1 (Oreo),4000 mAh Battery |
| Display | Touch,6.26 inches,480 x 1014 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 8 MP Camera,Auto Focus,Flash,720p HD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | 1.3 GHz, Quad Core Processor,4 GB RAM,32 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |