iKall Z11 Pro comes with price of Rs. 6699. . iKall Z11 Pro has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 10. This phone has 20 MP Rear Camera with LED flash along with 13 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this phone are 4 GB RAM and 13 MP Front Camera which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 6699.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.53 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 20 MP |
iKall Z11 Pro is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 6699/- |
This phone has Android 10. This mobile comes with 5000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This mobile weighs 300 g.
This phone comes with Color LCD Screen with resolution of 720 x 1520 pixels. The phone has a screen size of 6.53 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 269 PPI (Pixels per inch).
There is 20 MP Rear Camera in iKall Z11 Pro with LED Flash. There is 13 MP Front Camera but without Flash.



There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. iKall Z11 Pro comes with Android 10.
Q. What is the battery size of iKall Z11 Pro?
A. It has 5000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 720 x 1520 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 6.53 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This phone weighs 300 g.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This phone comes with aspect ratio of 19:9.
Q. Does iKall Z11 Pro has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with fast charging.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Rear fingerprint sensor.
| Name | iKall Z11 Pro |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v10,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.53 inches,720 x 1520 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 20 MP Camera,Flash,Video Recording,13 MP Front Camera |
| Technical | 1.3 GHz, Quad Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 128 GB |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Rear Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |