iKall K65 Plus comes with price of Rs. 1474. . This phone has 61.44 MB RAM with 64 MB Internal Memory. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 1474.
| Feature | Value |
| RAM | 61.44 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 64 MB |
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 1474/- |
This mobile has 1000 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Normal SIM).
iKall K65 Plus comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in iKall K65 Plus. The camera also supports Digital Zoom.




There is 61.44 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is display size of this mobile?
A. iKall K65 Plus has display size of 2.4 in.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile comes with 1000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
| Name | iKall K65 Plus |
| General | Dual Sim,Voice Call,1000 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels,Dual Display |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 61.44 MB RAM,64 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |