iKall K59 comes with price of Rs. 749. . This phone has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This phone has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 749.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 749/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 749/- |
This mobile has 1000 mAh Removable . This mobile has Dual Sim (Normal SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 150 g.
iKall K59 comes with display resolution of 176 x 220 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 159 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in iKall K59.



There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is display resolution of this model?
A. This phone comes with display resolution of 176 x 220 pixels.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone has 1000 mAh.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This mobile comes with aspect ratio of 5:4.
Q. What is display size of this mobile?
A. iKall K59 comes with display size of 1.8 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 150 g.
Q. Does iKall K59 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
| Name | iKall K59 |
| General | Dual Sim,Voice Call,1000 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,176 x 220 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 16 GB |
| Extra | Music Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |