The iKall K380 from iKall was launched on September 30, 2020 . Price of this model is Rs. 5999. . This phone has 4 GB RAM with 32 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android v6.0 (Marshmallow). This mobile has 13 MP Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 4 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this mobile also has 7.12 inches Display Size. You can buy this product at Croma for Rs. 5999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 7.12 in |
| Internal Memory | 32 GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Camera | 13 MP |
The iKall K380 from iKall was launched on September 30, 2020 . This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 2670/- |
| Amazon | 95 | Rs. 5999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 6099/- |
This mobile features Android v6.0 (Marshmallow). It has 4000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Normal SIM).
It comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 480 x 960 pixels. The phone has a screen size of 7.12 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 151 PPI (Pixels per inch).
There is 13 MP Rear Camera in iKall K380 with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Digital Zoom.
There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. iKall K380 has aspect ratio of 18:9.
Q. What is usb type of iKall K380?
A. This model comes with microUSB.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. iKall K380 has Android v6.0 (Marshmallow).
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 7.12 in.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 480 x 960 pixels.
Q. When was iKall K380 launched?
A. The iKall K380 was launched on September 30, 2020.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile comes with 4000 mAh Li-ion Battery.
| Name | iKall K380 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v6.0 (Marshmallow),4000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,7.12 inches,480 x 960 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,Flash,8 MP Front Camera |
| Technical | 1.3 GHz, Quad Core Processor,4 GB RAM,32 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 64 GB |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |