iBall Andi 4 B2 comes with price of Rs. 3390. and this phone has 256 MB RAM with 2 GB Internal Memory. iBall Andi 4 B2 runs on Android 4.2.2. This model has 3.2 MP Rear Camera with LED flash along with 0.3 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 3390.
| Feature | Value |
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Internal Memory | 2 GB |
| Battery | 1400 mAh |
| Camera | 3.2 MP |
iBall Andi 4 B2 is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 3390/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 3799/- |
This phone features Android 4.2.2. This model has 1400 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of 480 x 800 pixels.
This phone has 3.2 MP Rear Camera with LED Flash. There is 0.3 MP Front Camera but without Flash.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 256 MB RAM. The phone comes with 2 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 5:3.
Q. What is the battery size of iBall Andi 4 B2?
A. It has 1400 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Does iBall Andi 4 B2 has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This model comes with Android 4.2.2.
Q. What is usb type of this phone?
A. iBall Andi 4 B2 has microUSB.
Q. What is display resolution of iBall Andi 4 B2?
A. It comes with display resolution of 480 x 800 pixels.
| Name | iBall Andi 4 B2 |
| General | Dual Sim,Android v4.2.2 (Jelly Bean),1400 mAh Battery |
| Display | 480 x 800 pixels |
| Camera | 3.2 MP Camera,Flash,0.3 MP Front Camera |
| Technical | 1.3 GHz, Dual Core Processor,256 MB RAM,2 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |