iAir S3 comes with price of Rs. 854. This mobile has only 0.8 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 854.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 2000 mAh |
| Camera | 0.8 MP |
This phone is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.854. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 854/- |
| Amazon | 95 | Rs. 999/- |
This mobile has 2000 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Normal SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The phone weighs 200 g.
iAir S3 comes with display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 85 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 0.8 MP Rear Camera.




Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 200 g.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model has 2000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of iAir S3?
A. It comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 2.4 in.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. iAir S3 has aspect ratio of 5:4.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This model has best price of Rs.854.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
| Name | iAir S3 |
| General | Dual Sim,Voice Call,2000 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 0.8 MP Camera |
| Technical | NA GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 8 GB |
| Extra | Music Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |