On April 20, 2022, Huawei launched Huawei Nova Y70 Plus. This model comes at a price of Rs. 24999. and it has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android . It has 48 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 48 MP + 5 MP + 2 MP Triple |
On April 20, 2022, Huawei launched Huawei Nova Y70 Plus. This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future.
It features Android. This mobile has 6000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 77.7 x 168.3 x 9 mm (height x width x thickness) and weighs 199 g.
It comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 390 PPI (Pixels per inch).
It has 48 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash.





If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of Huawei Nova Y70 Plus are 77.7 x 168.3 x 9 mm.
Q. What is screen to body ratio of Huawei Nova Y70 Plus?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 84.1%.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 6.75 in.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. When was Huawei Nova Y70 Plus launched?
A. On April 20, 2022, Huawei Nova Y70 Plus was launched.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Huawei Nova Y70 Plus comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile has 6000 mAh Li-Po Battery.
Q. Does Huawei Nova Y70 Plus has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Huawei Nova Y70 Plus features USB-C.
| Name | Huawei Nova Y70 Plus |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1600 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 48 MP + 5 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | 4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid) |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |