Huawei released its Huawei Enjoy 90 Plus on 2026, March 23, Coming soon. Exp. release 2026, April 04. Expected price of this phone is Rs. 20999. The processor in this mobile is mediatek 8000. This model has 256 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone has 50 MP Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 256 GB RAM which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 256 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6620 mAh |
| Camera | 50 MP |
Huawei released its Huawei Enjoy 90 Plus on 2026, March 23, Coming soon. Exp. release 2026, April 04. Huawei Enjoy 90 Plus will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.20999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This model has 6620 mAh Non-Removable . The phone weighs 212 g and measures 76.6 x 166.1 x 8.3 mm (height x width x thickness).
Huawei Enjoy 90 Plus comes with IPS Screen with resolution of 720 x 1604 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in. It has display density of ~ 264 PPI (Pixels per inch).
This model has 50 MP Rear Camera with LED Flash. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
Huawei Enjoy 90 Plus is powered by 2.75 GHz Octa Core mediatek 8000 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 256 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 84.3%.
Q. When was Huawei Enjoy 90 Plus launched?
A. On 2026, March 23, Coming soon. Exp. release 2026, April 04, Huawei Enjoy 90 Plus was launched.
Q. What are dimensions of Huawei Enjoy 90 Plus?
A. The dimensions of this model are 76.6 x 166.1 x 8.3 mm.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone comes with fast charging.
Q. Does Huawei Enjoy 90 Plus has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of Huawei Enjoy 90 Plus?
A. This phone comes with display size of 6.67 in.
Q. What is usb type of this phone?
A. It features USB-C.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile comes with 6620 mAh.
Q. Which processor powers Huawei Enjoy 90 Plus?
A. The processor in it is mediatek 8000.
| Name | Huawei Enjoy 90 Plus |
| General | v6.0,Slim,Fast Charging,6620 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 6.67 inches,720 x 1604 pixels,Aluminosilicate glass |
| Camera | 50 MP Camera,Flash,4K UHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Kirin 8000 Chipset,2.75 GHz, Octa Core Processor,256 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi,Bluetooth |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |