Huawei released its Huawei Enjoy 90 on March 23, 2026. Expected price of this phone is Rs. 16999. This Phone is powered by HiSilicon 8000A processor. Huawei Enjoy 90 has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on HarmonyOS 6.0. It has 50 MP Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6620 mAh |
| Camera | 50 MP |
Huawei released its Huawei Enjoy 90 on March 23, 2026. Huawei Enjoy 90 will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.16999. Keep checking us for the latest price updates of Huawei Enjoy 90.
This model comes with HarmonyOS 6.0. This model has 6620 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 212 g and measures 76.6 x 166.1 x 8.3 mm (height x width x thickness).
Huawei Enjoy 90 comes with Color IPS Screen and display resolution of 720 x 1604 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 264 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP Rear Camera in Huawei Enjoy 90 with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.
There is Octa Core HiSilicon 8000A processor running in Huawei Enjoy 90. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 212 g.
Q. Which processor powers Huawei Enjoy 90?
A. This Phone is powered by HiSilicon 8000A processor.
Q. What is the battery size of Huawei Enjoy 90?
A. This model has 6620 mAh.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 76.6 x 166.1 x 8.3 mm.
Q. When was Huawei Enjoy 90 launched?
A. On March 23, 2026, Huawei Enjoy 90 was launched.
Q. What is usb type of Huawei Enjoy 90?
A. This model has USB-C.
Q. What is display size of Huawei Enjoy 90?
A. This mobile comes with display size of 6.67 in.
Q. Does Huawei Enjoy 90 has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Huawei Enjoy 90 comes with HarmonyOS 6.0.
Q. What is display resolution of Huawei Enjoy 90?
A. It comes with display resolution of 720 x 1604 pixels.
| Name | Huawei Enjoy 90 |
| General | Dual Sim,Voice Call,HarmonyOS v6.0,Slim,Fast Charging,6620 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,720 x 1604 pixels,120 Hz,Aluminosilicate glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Kirin 8000A Chipset,Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |