HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop comes with price of Rs. 64990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 64990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 64990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 70990/- |
The utility of this model is Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery. It weighs 2.37 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop comes with IPS . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This HP laptop also has micro edge, Brightness 250 Nits, 141 ppi, Color Gamut 45% NTSC, 9ms Response time.
The processor in this model is 5th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.



HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel 6E AX211 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this model comes with?
A. HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which processor powers HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop?
A. The processor in HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop is AMD Ryzen 5 5th Gen.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
| Name | HP Victus 15-fb0136AX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |