HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop comes with price of Rs. 169999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Arc Graphics Graphics Card. HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 169999.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.169999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 169999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 185478/- |
The utility of this model is Business,Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 4 cell 18378.378378 mAH battery and 65 W USB Type-C power adapter. This laptop weighs 1.44 kg and measures 313.7 x 220.4 x 16.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3, Corning Gorilla Glass , 0.2 ms response time.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 Along with this, HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop comes with Intel Arc Graphics GPU.





HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 7 BE200 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Which GPU powers HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop?
A. HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop is powered by Intel Arc Graphics GPU.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is the battery size of HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop?
A. This laptop comes with 68 Wh.
Q. What is display type of HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop?
A. It comes with OLED display.
Q. Which processor powers HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 1 processor.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 313.7 x 220.4 x 16.9 mm.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 243 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
| Name | HP Spectre x360 14-eu0666TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 32 GB LPDDR5x RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,Fingerprint Sensor |
| Input | 9 MP Camera,Backlit Keyboard,Quad Speakers,Inbuilt Microphone,68 Wh mWh 4 Cell Battery |