HP Pavilion 15-p278tx Notebook comes with price of Rs. 51990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP Pavilion 15-p278tx Notebook is powered by 5th Gen Intel Core i5 (5th Gen) 5200U processor with NVIDIA GeForce 830M Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this model is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 51990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 (5th Gen) 5200U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 830M |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 51990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 53911/- |
The utility of this model is Gaming. It has Windows 8.1 (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 384.55 x 260.09 x 23.87 mm (height x width x thickness) and weighs 2.27 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with HD LED Backlit BrightView Widescreen Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 5th Gen Intel Core i5 (5th Gen) 5200U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce 830M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are '10/100 Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP Pavilion 15-p278tx Notebook is powered by NVIDIA GeForce 830M GPU.
Q. What is display size of HP Pavilion 15-p278tx Notebook?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR3 8 GB RAM.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What are dimensions of HP Pavilion 15-p278tx Notebook?
A. The dimensions of HP Pavilion 15-p278tx Notebook are 384.55 x 260.09 x 23.87 mm.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.27 kg.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. HP Pavilion 15-p278tx Notebook comes with ~ 100 PPI.
| Name | HP Pavilion 15-p278tx Notebook |
| General | OS: Windows 8,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 (5th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce 830M |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |