Acer Travel Lite TL14-42M Laptop comes with price of Rs. 37999. The screen size of this Acer laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen Amd Ryzen 3 processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 16 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like ~ 157 PPI Display PPI and 1.35 kg Weight. You can buy this product at Amazon for Rs. 37999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Amd Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 37999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 38996/- |
This model is meant for Everyday Use,Business,Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 3 cell 9729.72973 mAH battery and 3-pin 45W Fast Charging. The dimensions of the laptop are 324.9 x 219.5 x 19.4 mm (height x width x thickness) and weighs 1.35 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Acer Travel Lite TL14-42M Laptop comes with TFT LCD. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Acer laptop also has ComfyView.
It is powered by 7th Gen Amd Ryzen 3 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon Graphics GPU.





Acer Travel Lite TL14-42M Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11 a/b/g/n+ac+ax, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Acer Travel Lite TL14-42M Laptop?
A. Acer Travel Lite TL14-42M Laptop is powered by Amd Ryzen 3 7th Gen processor.
Q. Which GPU powers Acer Travel Lite TL14-42M Laptop?
A. It is powered by AMD Radeon Graphics GPU.
Q. What is display size of Acer Travel Lite TL14-42M Laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.35 kg.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with TFT LCD display.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does Acer Travel Lite TL14-42M Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Acer Travel Lite TL14-42M Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
| Name | Acer Travel Lite TL14-42M Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Amd Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,VGA,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,36 Wh mWh 3 Cell Battery |