HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop comes with price of Rs. 64990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop is powered by 9th Gen Intel Core i5-9300H processor with NVIDIA Geforce GTX 1650 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 64990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-9300H |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1650 |
HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 64990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It comes with Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 360 x 256 x 23.4 mm (height x width x thickness) and weighs 2.23 kg. This model comes with 1 year warranty.
HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has Diagonal Full HD IPS micro-edge WLED-backlit, 250 nits, 45% NTSC Display.
The processor in HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop is 9th Gen Intel Core i5-9300H which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop comes with NVIDIA Geforce GTX 1650 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 4 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is the weight of HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.23 kg.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 360 x 256 x 23.4 mm.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with NVIDIA Geforce GTX 1650 GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is display density of this model?
A. HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 1 TB HDD.
| Name | HP Pavilion 15-dk0264tx Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,4 GB, NVIDIA Geforce GTX 1650 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,4 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |