HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop comes with price of Rs. 79990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 13th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 79990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 79990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 4 cell 18378.378378 mAH battery and 65 W USB Type-C power adapter. This laptop weighs 1.62 kg and measures 313 x 219.9 x 18.4 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has 300 nits, 62.5% sRGB.
This Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor Along with this, It has Intel Integrated Iris Xe GPU.
It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel 6E AX211 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop has?
A. HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which operating system HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display size of HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. Which processor powers HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop?
A. It is powered by Intel Core i5 13th Gen processor.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the weight of HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop?
A. This model weighs 1.62 kg.
| Name | HP Omnibook 5 14-FP0790TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,68 Wh mWh 4 Cell Battery |