HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop comes with price of Rs. 292999. The screen size of this HP laptop is 16.1 in and it comes with Windows Operating System installed. HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i9 processor with NVIDIA GeForce RTX 4070 Graphics Card. HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop has 2 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 6 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has 16.1 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 292999.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16.1 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 292999/- |
This laptop is meant for Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 6 cell 26216.216216 mAH battery and 230 W Smart AC power adapter. The dimensions of the laptop are 356.5 x 269 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.09 kg. It comes with 1 year warranty.
HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16.1 in. The resolution of HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 182 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB.
This Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i9 processor which is clocked at and has 36 MB Cache Memory. Along with this, HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop comes with 2 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, Wi-Fi 6E AX211 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i9 13th Gen.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with IPS display.
Q. What is the weight of HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.09 kg.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop has 97 Wh.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 182 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
| Name | HP Omen 16-u0024TX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16.1 inches,2560 x 1600 pixels,~ 182 PPI |
| Processor | Intel Core i9,24 Cores (8P + 16E), 32 Threads,36 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,2 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,97 Wh mWh 6 Cell Battery |