HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop comes with price of Rs. 162990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 14th Gen Intel Core i9 processor with NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics Card. HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 162990.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 162990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 166990/- |
| Croma | 80 | Rs. 170990/- |
The utility of this model is Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 6 cell 22432.43243243243 mAH battery and 230 W AC Power Adapter. This model weighs 2.43 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has 3 ms Response Time, Micro-edge, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB.
The processor in this model is 14th Gen Intel Core i9 which is clocked at and has 36 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.
This model comes with 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU.
Q. Which processor powers HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop?
A. It is powered by Intel Core i9 14th Gen processor.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 83 Wh.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.43 kg.
Q. Which operating system HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop comes with?
A. HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of this model?
A. HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. What is display type of this laptop?
A. This model comes with IPS display.
| Name | HP Omen 16-am0279TX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | Intel Core i9,24 Cores (8P + 16E), 32 Threads,36 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Memory | 24 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,83 Wh mWh 6 Cell Battery |