HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop comes with price of Rs. 73999. The screen size of this HP laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Raedon Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 73999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Raedon Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 73999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 79999/- |
This laptop is meant for Everyday Use. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery and 65 W Smart AC Power Adapter. This laptop weighs 1.32 kg and measures 306.5 x 194.6 x 16.4 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 13.3 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Edge-to-edge Glass, Micro-edge, BrightView, Corning Gorilla Glass NBT.
HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop comes with AMD Raedon Graphics GPU.
This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop?
A. The processor in HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop is AMD Ryzen 5 5th Gen.
Q. What is display type of this model?
A. HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop comes with IPS Screen display.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop comes with AMD Raedon Graphics GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop?
A. This model comes with ~ 166 PPI.
Q. What is the weight of HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop?
A. This laptop weighs 1.32 kg.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 13.3 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | HP Envy x360 13-ay1062AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Raedon Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |