HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop comes with price of Rs. 74999. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop has 512 GB SSD. There is 32 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this model also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 74999.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 55550/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 56990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This laptop has Windows 11 (64-bit) installed. This model has 3 cell battery. It weighs 1.47 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
The processor in HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop comes with Intel Integrated UHD Graphics GPU.




HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop comes with 512 GB SSD. There is 32 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek RTL8852BE Wi-Fi 6 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with 32 GB RAM.
Q. What is the weight of HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop?
A. This laptop weighs 1.47 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is warranty period of HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Which GPU powers HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop?
A. HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop is powered by Intel Integrated UHD Graphics GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop?
A. HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | HP 250 G10 BJ3R8AT Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 32 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |