HP 240 G9 7M433PA Notebook Laptop comes with price of Rs. 77490. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 9 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 77490.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 77490/- |
This model is meant for Everyday Use. It has Windows 11 (64-bit) installed. It has 3 cell 11081.081081 mAH battery and HP Smart 65 W EM External AC power adapter. This laptop weighs 1.47 kg and measures 324 x 225.9 x 9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
It is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in HP 240 G9 7M433PA Notebook Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 NIC Ethernet, Realtek RTL8852BE Wi-Fi 6 (2x2) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP 240 G9 7M433PA Notebook Laptop?
A. The processor in HP 240 G9 7M433PA Notebook Laptop is Intel Core i5 12th Gen.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 41 Wh.
Q. How much RAM HP 240 G9 7M433PA Notebook Laptop has?
A. This model comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Which operating system HP 240 G9 7M433PA Notebook Laptop comes with?
A. HP 240 G9 7M433PA Notebook Laptop has Windows 11 (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. HP 240 G9 7M433PA Notebook Laptop is powered by Intel Iris Xe Graphics GPU.
Q. What is warranty period of HP 240 G9 7M433PA Notebook Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display type of HP 240 G9 7M433PA Notebook Laptop?
A. It comes with IPS display.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
| Name | HP 240 G9 7M433PA Notebook Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |