HP 2000-2314TU Laptop comes with price of Rs. 30150. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 2nd Gen Intel Core i3 (2nd Generation) 2348M with Intel HD Graphics 3000 Graphics Card. this laptop has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, this model also has 6 Cells Battery Cells. You can buy this product at Flipkart for Rs. 30150.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (2nd Generation) 2348M |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 3000 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 30150/- |
| Amazon | 95 | Rs. 30500/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 8 (64-bit). This laptop comes with 6 cell battery and 65 W AC Adapter. It weighs 2.45 kg and measures 375.9 x 246.8 x 35.79 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 2nd Gen Intel Core i3 (2nd Generation) 2348M which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 2000-2314TU Laptop has Intel HD Graphics 3000 GPU.





500 GB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 BaseT Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of HP 2000-2314TU Laptop?
A. The dimensions of this model are 375.9 x 246.8 x 35.79 mm.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP 2000-2314TU Laptop comes with Windows 8 (64-bit).
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers HP 2000-2314TU Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 (2nd Generation) 2348M 2nd Gen processor.
Q. How much RAM HP 2000-2314TU Laptop has?
A. HP 2000-2314TU Laptop comes with DDR3 2 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.45 kg.
Q. What is hard disk capacity of HP 2000-2314TU Laptop?
A. HP 2000-2314TU Laptop comes with 500 GB HDD.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP 2000-2314TU Laptop comes with Intel HD Graphics 3000 GPU.
| Name | HP 2000-2314TU Laptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (2nd Gen),3 MB Cache,Intel HD Graphics 3000 |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Altec Lansing, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,6 Cell Battery |