HP 17-bs049dx Laptop comes with price of Rs. 71882. This 17.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 7th Gen Intel Core i5-7200U processor with Intel HD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 17.3 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 71882.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 17.3 in |
| Processor | Intel Core i5-7200U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
HP 17-bs049dx Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 71882/- |
The Operating System installed in this laptop is 10 Home Basic (64-bit). This model comes with 3 cell battery. The laptop weighs 2.39 kg.
The laptop has a screen size of 17.3 in. The resolution of this model is 1600 x 900 pixels and has display density of ~ 106 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal HD Plus SVA BrightView WLED-Backlit Display.
The processor in HP 17-bs049dx Laptop is 7th Gen Intel Core i5-7200U which is clocked at . Along with this, It has Intel HD 620 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in HP 17-bs049dx Laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in HP 17-bs049dx Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display size of HP 17-bs049dx Laptop?
A. This model comes with display size of 17.3 in.
Q. Which processor powers HP 17-bs049dx Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5-7200U 7th Gen.
Q. How much RAM HP 17-bs049dx Laptop has?
A. HP 17-bs049dx Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP 17-bs049dx Laptop comes with ~ 106 PPI.
Q. What is the weight of HP 17-bs049dx Laptop?
A. This laptop weighs 2.39 kg.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1600 x 900 pixels.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. HP 17-bs049dx Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel HD 620 GPU.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
| Name | HP 17-bs049dx Laptop |
| General | OS: Windows |
| Display | 17.3 inches,1600 x 900 pixels,~ 106 PPI |
| Processor | Intel Core i5-7200U,Intel HD 620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |