HP 15-fc0690au Laptop comes with price of Rs. 49990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon AMD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 49990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 51500/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and 65 W USB Type-C Power Adapter. This laptop weighs 1.75 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with FHD. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, Color Gamut: 45%NTSC.
The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, It has AMD Radeon AMD GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in HP 15-fc0690au Laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi 6 (1x1) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. HP 15-fc0690au Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers HP 15-fc0690au Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 5 7th Gen processor.
Q. What is display resolution of HP 15-fc0690au Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP 15-fc0690au Laptop comes with AMD Radeon AMD GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. HP 15-fc0690au Laptop comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. Does HP 15-fc0690au Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 41 Wh.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.75 kg.
| Name | HP 15-fc0690au Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |